Dieta a kolor zębów

Kto nie chciałby mieć bielutkich, olśniewających zębów jak z reklamy? Trzeba pamiętać, że naturalny kolor zębów zwykle jest odcieniem szarości, beżu, lub żółci. ale dzięki odpowiedniemu stylowi życia można uchronić go przed zmianą na gorsze, a poprzez odpowiednie zabiegi – rozjaśnić. Tego typu procedury przeprowadza u siebie w gabinecie stomatolog. Poznań jest miastem, w którym bez problemu można wybielić sobie zęby, ale niezależnie od tego, czy skorzysta się z tej usługi czy nie, warto zwrócić uwagę na stosowanie odpowiedniej diety, która odgrywa ogromną rolę w tym, jak prezentuje się szeroki uśmiech. Część osób ma naturalną tendencję do osadzania się u nich kamienia nazębnego, ale niezależnie od tego, niektóre składniki diety sprawiają, że u każdego na zębach powstaje osad i przebarwienia.

Podstawową rolę odgrywają tu popularne napoje, takie jak herbata i kawa, z uwagi na zawarte w nich garbniki, które po prostu barwią zęby. Efekt częściowo można zneutralizować poprzez częste mycie zębów, należy jednak liczyć się z tym, że gdy regularnie pije się kawę czy herbatę, trzeba będzie częściej odwiedzać dentystę, lub po prostu pogodzić się z sytuacją. Podobny problem dotyczy także palaczy. Ci, którzy zdecydują się wybielić zęby w gabinecie stomatologicznym, muszą pamiętać o kluczowej kwestii. Mianowicie, po takim zabiegu szkliwo na zębach staje się porowate i przez kilka dni chłonie pigmenty jak gąbka. To znaczy, że niewinna herbata wypita po powrocie do domu z rozjaśniania może spowodować przebarwienie zębów na wiele miesięcy. Trzeba więc zupełnie unikać przez parę dni tych używek, aż do wygładzenia się szkliwa. Jeszcze bardziej makabryczny efekt mogą dać barwniki ukryte w produktach spożywczych, takich jak chociażby buraki, czy niektóre soki. Dlatego po zabiegu wybielania zębów zaleca się stosowanie przez tydzień tak zwanej diety białej, czyli opartej na jedzeniu pozbawionym pigmentów. Można jeść jasne mięso, kartofle i pieczywo, banany i nabiał. Lepiej unikać wtedy gotowych sosów, gdyż można się na nich naciąć. Ci, którzy chcą błyszczeć w uśmiechu jasnymi ząbkami, powinni unikać produktów spożywczych, prowadzących do powstawania osadu. Porady w tym względzie może im udzielić każdy dentysta.

 

One comment

  1. specjalista pisze:

    Papierosy + kawa = żółte zęby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>