Wyciskarka do soków to świetna inwestycja w swoje zdrowie – urządzenie to pozwala na przygotowanie pysznych napojów z owoców i warzyw pełnych wartościowych składników odżywczych. Jak zatem zacząć swoją kulinarną przygodę z domową wyciskarką?

Zazwyczaj razem z urządzeniem otrzymuje się do dyspozycji książeczkę z przepisami czy też można znaleźć na stronach internetowych, ale nie warto ograniczać się tylko do gotowych przepisów, ponieważ wyciskarka daje użytkownikowi niemalże nieograniczone możliwości w samodzielnym komponowaniu soków o najróżniejszych smakach.

Najlepsze owoce i warzywa do wyciskarki soków

Przede wszystkim warto wybierać owoce i warzywa soczyste, ponieważ można wycisnąć z nich najwięcej pysznego soku. Nie oznacza to wcale, że nie można korzystać z tych mniej soczystych, ale warto uzupełnić je wtedy o wodę, mleko czy jogurt.

Do wyciskarki można włożyć praktycznie wszystkie owoce i warzywa: cytrusy, jabłka, gruszki, brzoskwinie, banany, winogrona, kiwi, arbuzy, melony, porzeczkę, maliny, a to tylko początek listy. Można także wyciskać w nich soki z warzyw korzeniowych i liściastych, na przykład brokułów, szpinaku, kapusty czy jarmużu. Można też stosować najróżniejsze dodatki: czosnek, imbir, mięta, natka pietruszki.

wyciskarka o prostej budowie

Nie tylko soki

Warto również wskazać, że wyciskarka może posłużyć nie tylko do przygotowywania soków, ale również puree, przecierów czy sosów, na przykład domowego sosu pomidorowego, papek warzywnych dla dzieci, aromatycznego przecieru jabłkowego z cynamonem, puree ziemniaczanego czy nawet mleka z orzechów lub migdałów.

Czy wyciskać na zapas?

Po każdym użyciu wyciskarki powinno się ją rozłożyć i umyć jej części. Chociaż w sprzedaży dostępne są modele o ograniczonej liczbie elementów i funkcji łatwego mycia, to jednak i tak to najmniej przyjemna część kulinarnej przygody. Na szczęście soki przygotowywane przez wyciskarki są bardziej trwałe od tych z sokowirówek, ponieważ mogą być przechowywane zwykle do 48 godzin w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce. W ten sposób możesz przygotować sok na dłuższy czas i ograniczyć częstotliwość mycia urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *