Kazus dentystów – leczenie zębów za darmo

Nikt nie ma żadnych wątpliwości co do faktu, że wizyty u dentystów są z jednej strony nieprzyjemne pod względem psychicznym, z drugiej natomiast pod względem finansowym. Stawki za usługi stomatologiczne nie należą bowiem do najmniejszych; wręcz przeciwnie, w ogólnych rankingach plasują się na jednych z najwyższych miejsc. Statystyki wskazują, że średnio Polacy wydają rocznie po 320 zł na dentystę, przy czym trzeba pamiętać, że do regularnego chodzenia do takiego lekarza przyznaje się tylko 30 procent osób.

Problemem jest cena
Wśród głównych przyczyn, dla których Polacy unikają dentystów, jest motyw braku czasu, braku dobrego specjalisty w okolicy, ale przede wszystkim wysokie koszty ponoszone podczas wizyt i leczenia zębów. Dlatego w Kaliszu, który posiada sporą ilość stomatologów [➙dentysta-stomatolog.com/kalisz,1.html] postanowiono wziąć się za rozwiązanie tego problemu i stworzono specjalny program pomocy. Współpracujący w jego ramach dentysta jest zobowiązany do przyjęcia w ciągu miesiąca za darmo określonej liczby pacjentów. Koszty takich wizyt pokrywane są ze środków miejskich, a najczęściej pacjentami są osoby podlegające pod opiekę miejskich ośrodków pomocy społecznej, ośrodków interwencji kryzysowej, noclegowni dla bezdomnych czy innych organizacji pożytku publicznego. Nie oznacza to jednak, że z bezpłatnej pomocy dentystycznej nie mogą skorzystać też inni kaliszanie. W ich przypadku jednak jest to zazwyczaj darmowa porada stomatologiczna, dotycząca np. ortodoncji, problemów ze zgryzem [➙http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/zgryz;4001258.html], ubytkami zębowymi, prostymi zabiegami wyrwania zęba lub porady w zakresie protetyki. Bezpłatność usług dentystycznych znacząco zwiększyła odsetek osób z nich korzystających. Z pułapu około 25-30% w zaledwie trzy miesiące podniosła się do 45%, co jest wynikiem nie tylko doskonałym, ale wręcz unikatowym na skalę całej Polski.

I nieświadomość Polaków
Jednak jak przekonują sami pomysłodawcy akcji leczenia zębów za darmo, w Kaliszu problemem nie jest wyłącznie cena usług dentystycznych. Ogromny wpływ na niewielki stopień korzystania z pomocy dentystów ma również spory brak świadomości Polaków, którzy ignorują pierwsze nieprzyjemne objawy bólu zębów. Nie wiele ludzi zdaję sobie też sprawę, że ich dieta może wpływać na stan i kolor zębów [http://handball2013.pl/dieta-a-kolor-zebow-199/]. W większości przypadków stomatolog odwiedzany jest dopiero w sytuacji, gdy bólu nie da się już uśmierzyć żadnymi tabletkami i jest on zupełnie nie do wytrzymania. Niestety z takiego założenia wychodzą nie tylko dorośli, ale również dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>