Zarówno z użyciem wyciskarki, jak i blendera można przygotować różnego rodzaju pyszne napoje i inne dania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich zakres pracy nie pokrywa się całkowicie. Czy blender potrafi zastąpić wyciskarkę? Czy warto płacić za nią tak dużo?

W sklepach można znaleźć różne modele blenderów i wyciskarek soków. Warto zapoznać się z różnymi modelami, aby wyselekcjonować dla siebie odpowiednią ofertę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i budżetem przeznaczonym na zakupy.

Koktajl czy sok?

Główna różnica dotycząca blenderów i wyciskarek dotyczy końcowego produktu. Z użyciem blenderów rozdrabnia się warzywa i owoce, dlatego też są one miksowane na koktajl czy puree, z kolei z użyciem wyciskarki uzyskuje się sok, czyli oddziela się go od pulpy. Dodatkowo także nowoczesne blendery mają często w zestawie dodatkowe elementy, na przykład ostrza do kruszenia lodu, końcówki do ubijania piany oraz kielichy z pojemnikami działające jak malakser.

Co będzie zdrowsze?

Jedną z najważniejszych zalet korzystania z wyciskarek owoców i warzyw, które działają wolnoobrotowo, jest możliwość uzyskania zdrowych i pysznych produktów, które są pełne wartościowych składników, między innymi witamin, minerałów, enzymów, antyoksydantów, błonnika roślinnego. To możliwe za sprawą specyfiki pracy wyciskarek, które są wyposażone w ślimak lub podwójne ślimaki miażdżące produkty i przeciskające je przez sito. Wszystko odbywa się bez dostępu dużej ilości powietrza oraz w niskiej temperaturze, dlatego składniki odżywcze nie zostają utlenione.

Ekonomiczny blender

Z kolei blender działa nieco inaczej – jego końcówka jest wyposażona w obracające się noże, które rozdrabniają produkty. Praca również odbywa się w niskiej temperaturze, ale z kolei przy dużej liczbie obrotów, dlatego też do gotowego napoju czy dania dostaje się więcej powietrza, a w efekcie utlenianie zachodzi szybciej. Przygotowanie z blenderem koktajle czy musy trzeba będzie zjeść szybciej, aby zachowały swoje składniki.

Co zatem wybrać? Blender jest atrakcyjną cenowo alternatywą dla wyciskarki, ale trzeba pamiętać, że nie pozwoli on na uzyskanie soku i dodatkowo przygotowane z nim napoje i inne dania szybciej tracą swoje wartości odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *